Yazıcı: "Vatandaşlarımız, İkamet Ettikleri Muhitlerdeki İş Yerlerinin Ruhsatlı Olup Olmadığını PERBİS Üzerinden Anlık Olarak Sorgulayabilecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, işletmelerin açılış, kapanış ve faaliyetlerine yönelik işlemlerin tek merkezden yapılacağı elektronik platform "Perakende Bilgi Sistemi"nin (PERBİS) uygulamasıyla, kamuoyunda merdiven altı olarak tabir edilen ruhsatsız iş yerlerinin vatandaşların denetimine açılacağını bildirdi.

Yazıcı, perakende sektörünün hukuki altyapısının oluşturulması amacıyla hazırlanan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile ilk kez perakende işletmelere yönelik olarak PERBİS'in kurulmasının öngörüldüğünü anımsattı.

PERBİS'in bilgi edinme ve başvuru olmak üzere temel olarak iki işlevi olacağına işaret eden Yazıcı, iş yeri açmak isteyen girişimcilerin sistem için kurulacak internet sitesini ziyaret ederek, ne yapmaları gerektiğini öğrenebileceklerini belirtti.

Zeytinburnu ve Denizli'de faaliyet gösteren iki ruhsatsız iş yerinde patlamalar yaşandığını ve bazı vatandaşların hayatını kaybettiğini hatırlatan Yazıcı, PERBİS'in merdiven altı olarak tabir edilen işletmeleri azaltarak, bu tarz hadiselerin yaşanmasını engellemeye katkı sağlayacağını ifade etti.
 
Vatandaşların, ikamet ettikleri muhitlerdeki iş yerlerinin ruhsatlı olup olmadığını ve ruhsata uygun faaliyet gösterip göstermediğini PERBİS üzerinden anlık olarak sorgulayabileceklerini kaydeden Yazıcı, bunun için ihbar hattı kurulacağını ve iş yeri açılış süreç ile faaliyetlerinin denetimine açılacağını vurguladı.

Girişimcilerin özellikle iş yeri açılışlarında bir çok bürokratik işlemle karşı karşıya kaldığına değinen Yazıcı, PERBİS ile perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve kapanışlarına yönelik başvuruların tek bir merciye yapılacağını, sonuçlandırılacağını, böylece bürokrasinin azaltılarak zaman ve maliyetten tasarruf edileceğini ifade etti.
 
 PERBİS Sektöre Veri ve İstatistik Üretecek 
Yazıcı, PERBİS sayesinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmek için günler harcanmayacağını, işletmelerin işlemlerini tek bir kapıdan hızlı ve kolay biçimde sonuçlandırılabileceğini belirterek, şu değerlendirmlerde bulundu:
"PERBİS sektöre yönelik veri ve istatistik üretimine imkan sağlayacak. İşletmelerimiz PERBİS'teki verilerin yardımıyla yatırım planlamalarını doğru bir şekilde yapma imkanına kavuşacaklar. PERBİS, işletmelerimize adeta bir fizibilite imkanı sunarak uygun iş yeri seçimi yapılması noktasında önemli katkılar sağlayacak. Ayrıca, PERBİS'ten elde edilecek istatistiki bilgiler ile kamu sektörü olarak perakende işletmelerin ihtiyaçlarını daha doğru bir şekilde tespit edebilecek, bu ihtiyaçlara uygun çözümler ve politikalar üretebileceğiz."