Müsteşar Altunyaldız, 1.Toptancı Hal Konseyi'ne Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, "Hal Kayıt Sistemi ile kayıt dışı 20 milyar liranın kayıt içine dahil edilmesini hedefliyoruz" dedi.

Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, ATO Congresium'da düzenlenen 1. Toptancı Hal Konseyi'nde, üretilen her 4 sebze ya da meyvenin tüketiciye ulaştırılamadan zayi olduğunu dile getirdi.

Kamuoyunda Hal Kanunu olarak bilinen 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un çıkarılmasında verdikleri destekten dolayı tüm sektör temsilcilerine teşekkür eden Altunyaldız, bu kanunun ortaya koyduğu perspektifle, geleceğin kurgulandığını söyledi.

Altunyaldız, hal kayıt sistemiyle kayıt dışı 20 milyar liranın kayıt altına alınmasını hedeflediklerini kaydetti.

"Kanun ve Yönetmeliklerden Doğan Sıkıntılar Aşılmalı"

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan da meyve sebze konusunda üretici ve hal komisyoncularının sürekli mağdur olduğunu savundu. Hal içi çalışanlardan alınan teminatın hal dışı çalışanlardan da alınması gerektiğini savunan Tavşan, en çok haksız rekabet nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi. 

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er ise hal esnafının sisteme uyum sağlamakta zorlandığını söyledi.