Antalya’da Sebze ve Meyve Ticareti Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odasında Müsteşar Yardımcımız İsmail YÜCEL’in himayelerinde yapılan toplantıya, İç Ticaret Genel Müdürümüz Adnan YANKIN, ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Üretici Örgütleri, Meslek Mensupları ve üreticiler katılım sağlamıştır.
ATSO Başkanı Davut Çetin ve Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan’ın açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda,
Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL, hal kanunu ile sebze meyve ticaretindeki kayıt dışı oranının yüzde 70'lerden yüzde 48'e düştüğünü anlattı. Yapılan çalışmalarda sebze ve meyve ticaretinde zayiat oranında istedikleri başarıyı elde edemediklerini kaydeden Yücel şöyle konuştu:
"Sektörün hep kabul ettiği zayiat oranı var, yüzde 25. Sebze, meyve ticareti perakende fiyatlar itibariyle 2015 yılı büyüklüğü 100 milyar. 100 milyarın yüzde 25'i zayiat oranı. Türkiye her yıl 25 milyar lirayı çöpe atıyor. Kanunda bununla ilgili tedbir almıştık. Depolama standardı getirdik, soğuk zincirde taşıma düzenlemeleri yaptık. Kap ve ambalaj düzenlemesi getirdik. Toptancı halleri ile ilgili arzu ettiğimiz gelişme sağlanmadı. Sebze meyve ticareti çok aktörlü bir sektör, en önemli taraflardan biri belediyeler. Türkiye'de 176 toptancı halinin yüzde 99'unu belediyeler işletiyor. Toptancı halinin kanunda öngörülen şartı taşıyabilmesi için belediyeler sorumluluk almalı."
Yücel, sebze ve meyve ticareti yapanlarla gerçekleştirdikleri toplantılar sonunda kanunda bazı değişiklikler yapmayı planladıklarını söyledi. Toplantılarda üretici örgütleri, toptancı hali durumu, zayiat oranını azaltmak için neler yapılması gerektiğini değerlendireceklerini anlatan Yücel, alınan öneri ile kanun değişikliği öngöreceklerini anlattı.
Açılış konuşmalarına müteakip,  sebze ve meyve ticaretinde yaşanan sorunlar ve Hal Kanunun da yapılacak değişikliklere ilişkin sektör mensupları ile görüş alışverişinde bulunulmuştur.